сряда, 8 ноември 2017 г.

Монополните дружества нямат право на достъп до домовите книги

 "В и К операторът има право служебно да открие, да промени или да закрие партида на потребител след предоставяне на данни от домовата книга или от управителя на етажната собственост...".
 
Това е цитат от Общите условия на един от ВиК-операторите в България. Въоръжени с това правомощие, което дружеството само си е вписало в правилата за работа, служителите му искат от домоуправителите във входовете достъп до домовата книга или поне пълните данни за "проблемните" си абонати, които са вписани в тях. И в много случаи ги получават. В резултат на това се закриват служебно партиди на покойници и се откриват на техните наследници, например.
 
Хубаво. Дори звучи справедливо. Само дето въпросът е дали е законно.  Защото всъщност домоуправителите нямат право да осигуряват достъп на ВиК дружествата /и на който и да било друг монополист/ нито до домовите книги, нито до данните в тях.

Книгата на етажната собственост е задължителен "атрибут" в блоковете. Тя се създава, съхранява и актуализира постоянно във всяка сграда или вход. В книгата се вписват обектите с тяхното предназначение и площ, идеалните части, имената на собствениците, ползвателите и обитателите, които обитават помещенията повече от 30 дни, описват се членовете на домакинствата, вписват се и домашните любимци.
 
Книгите се съхраняват от домоуправителите. Всеки собственик или ползвател е длъжен да впише в книгата настъпилите промени в собствеността на имота си - при това в 15-дневен срок от настъпването им /например при продажба или дарение/. Наемателите също имат задължение да се запишат в книгата, срокът и за тях е 15-дневен.
 
Нарушението на тези задължения влече след себе си опасност от глоба в размер от 20 до 100 лв. /за юридически лица до 350 лв./- поне теоретично. Нарушението се установява в протокол, подписан от домоуправителя и двама собственици, актът се съставя от общинската администрация, а глобата се налага от кмета.
 
Правила има. Но е публична тайна, че нито собствениците тичат да попълват данните си в домовите книги, нито им се налагат глоби.
 
Какво се случва с домовите книги, когато вече са попълнени?
 
Те се съхраняват от домоуправителите. Според Закона за управление на етажната собственост /ЗУЕС/, достъп до данните в тях имат само: управителният съвет (домоуправителят), контролният съвет (контрольорът), собственикът - само относно неговите данни, както и органите на МВР, МРРБ, общинската или районната администрация и Българската агенция по безопасност на храните - при спазване на изискванията на Закона за защита на личните данни.
 
Видно е, че нито ВиК-дружествата, нито който и било друг доставчик на ток, парно, телефонни или други услуги, не фигурират в този изчерпателен списък. И домоуправителите нямат право да предоставят данните от домовите книги на тези дружества. 

В случай, че дружествата имат нужда от информация за това кой реално ползва техните услуги си има друг ред - вярно, той струва пари и е по-бавен, но това е проблем на дружествата, който не може да бъде решаван в разрез с правото на гражданите данните за тях да бъдат защитени.

Няма коментари:

Публикуване на коментар