На първо място би трябвало да се разгледа ситуацията, в която свикването се налага заради някакъв "неотложен случай". В такава ситуация всеки собственик сам може да поиска общото събрание да разгледа въпроса. Само че трябва много да се внимава какво се разбира под "неотложен случай". Защото незаконосъобразното свикване на събранието ще повлече след себе си и незаконосъобразност на взетите от него решения.
Само ако са налице такива обстоятелства е възможно общото събрание да бъде свикано от всеки собственик, при това незабавно - без да се чака да минат 7 дни от поканата към съкооператорите, достатъчно е те да са уведомени 24 часа преди събранието.
Същото може да се случи и в още една хипотеза: ако не е свиквано общо събрание повече от година. Тогава собственик или ползвател също може да иницира общо събрание.
И накрая: общо събрание по инициатива на собствениците се свиква, когато новосъздадена етажна собственост /например в новопостроен блок/ не е свикано общо събрание повече от 6 месеца от възникването й.
Какво се случва, когато тези хипотези не са налице? Тогава право да свикат събрание имат собствениците и ползвателите /б.ред. ползватели са носителите на вещно право на ползване, наемателите не са такива - те са обитатели/, които притежават 20% от общите идеални части на сградата. Редът е следният: те отправят искане до /домо/управителя, който има задължение да свика събрание в 10-дневен срок от получаването й. Ако не го направи в този срок, поканата за събрание щетрябва да бъде изготвена от тези собственици и ползватели и следва да носи техните подписи.
Задължението общото събрание на етажната собственост да се свиква поне веднъж годишно тегне върху домоуправителя и върху контролния съвет /контрольора/, ако има избран такъв. Така че ако домоуправителя отказва, контрольорът също може да отправи покана за събрание към съкооператорите.
И още нещо много важно: в хипотезата, в която се свиква общо събрание от собственици, притежаващи 20% идеални части от общите части, този процент трябва да бъде правилно установен и доказан. Защото в противен случай решенията на събранието също могат да бъдат лесно атакуеми.
Освен това е важно да знаете, че в поканата задължително трябва да фигурират следните реквизити: дата, място, час, дневен ред на събранието и подпис/и на тези, които го свикват. Залепването на поканата на общодостъпно за всички съкооператори място, се удостоверява с протокол.
Последно: ако нищо не помага и съкооператорите продължат да нехаят за управлението на общата собственост, може да опитате да сигнализирате кмета на общината /районния кмет/, от когото да поискате съдействие - той да свика общо събрание на етажната собственост. Пък и според Закона за местното самоуправление и местната администрация /ЗМСМА/ кметът има задължението да оказва съдействие на етажните собствености при условията и по реда на ЗУЕС.
В този случай обаче рискувате да се сблъскате с различно тълкуване на закона - в част от общините смятат, че предвидената в ЗУЕС възможност кметовете да се намесват в случай на бездействие на собствениците, е била въведена с определен срок, който вече е изтекъл. Но пък другаде приемат, че кметът може и трябва да се намесва, когато това е в интерес на общността.
Няма коментари:
Публикуване на коментар