петък, 6 октомври 2017 г.

Помощ, имам теч от съседа...

Течът от горния етаж - това е един от най-често срещаните случаи, в които отношенията между съседите могат да ескалират до крайност.

Законът за управление на етажната собственост (ЗУЕС) въвежда множество задължения на живущите в етажна собственост. Съседите са длъжни:
- да не причиняват вреди другиму (чл. 6 ал.1 т.2 от ЗУЕС),
- да не извършват в своя самостоятелен обект или в част от него дейности или действия, които създават безпокойство за другите собственици, ползватели и обитатели, по-голямо от обичайното (чл. 6 ал.1 т.4),
- да не нарушават архитектурния вид, носимоспособността, устойчивостта на строителната конструкция, пожарната безопасност или безопасното ползване на сградата (чл. чл. 6 ал.1 т.5 от ЗУЕС),
- да обезщетят вредите, причинени на други обекти в сградата, когато те са резултат от отстраняване на повреди в своя самостоятелен обект или част от него (чл. 6 ал.1 т.14),
- да поддържат общите части на сградата и своя самостоятелен обект в техническо състояние, отговарящо на основните изисквания на чл. 169, ал. 1 от Закона за устройство на територията (чл. 6 ал.1 т.17).

Задължението да не вредят на съседите си тежи както върху собствениците, така и върху техните наематели или близки, на които са предоставили за обитаване своите жилища. А ако се стигне дотам, че да увредят вашия имот - за това се дължи обезщетение.

Какво се прави, когато имотът, здравето и спокойствието ви пострадат по вина на съсед?
Разбира се, най-добрият вариант е да опитате да се разберете като хора - да определите някаква сума, която според вас ще репарира щетите, да му предложите да я заплати и той да го направи доброволно. Тези случаи, особено с народопсихология като българската, се броят на пръсти.

Възможността съседът да има застраховка за покриване на такава "гражданска отговорност" - за нанесени по негова вина вреди на трети лица, също не изглежда особено вероятна - интересът към този вид застраховки у нас е сравнително нисък.

Затова се пригответе за борба.

Първата възможност е да се обърнете към домоуправителя (не дай Боже течът да ви е застигнал точно откъм неговото жилище!).

Поведението на съседа ви на практика е нарушение на закона, а вероятно и на правилника за вътрешния ред в етажната собственост. В чл. 55 от ЗУЕС е предвидено, че при неизпълнение на задълженията на собственик, ползвател или обитател в сграда, се налага глоба в размер от 20 до 100 лв., когато става дума за физическо лице, или с имуществена санкция от 150 до 350 лв. - за юридическо лице. А ако с действията си този собственик, ползвател или обитател  е създал безпокойство, по-голямо от обичайното за другите собственици, ползватели и обитатели, глобите са от 50 до 500 лева.

Нарушението се установява и описва в констативен протокол, който трябва да бъде подписан от домоуправителя и двама собственици и/или ползватели. А ако домоуправителят откаже да подпише - протоколът се съставя от трима собственици и/или ползватели. В протокола трябва да са записани данните за лицето, извършило нарушението, описание, време и дата или период и място на извършеното нарушение. Съставя се в три екземпляра - за председателя на управителния съвет (домоуправителя) или един от собствениците, участвали в съставянето му, нарушителя и общинската (или районната администрация).

След съставянето на протокола домоуправителят незабавно трябва да го занесе на общинската или районната администрация.Там се съставя акт за нарушение, а наказателното постановление, с което трябва да се наложи санкцията, се издава от съответния кмет.

Разбира се, това наказателно постановление подлежи на обжалване по съдебен ред. А и глобата на съседа няма по никакъв начин да реши проблема с теча - най-много още повече да изнерви ситуацията.

Остава другият вариант: да си потърсите правата в съда. Искът трябва да бъде подаден пред Районния съд. С него трябва да поискате съседът да бъде осъден да ви плати определена сума пари - обезщетението за нанесените вреди. Но преди това потърсете консултация с юрист, защото самодейността в тези случаи не е за препоръчване. 

Ако междувременно сам отстраните повредите в жилището си, погрижете се да си осигурите документи: договор за извършените строително-монтажни действия, фактури за дейностите и закупените материали. И запишете адреса и телефона на майстора - може да ви потрябва за свидетел.

1 коментар:

  1. https://kk-law.eu/%D1%82%D0%B5%D1%87-%D0%BE%D1%82-%D1%81%D1%8A%D1%81%D0%B5%D0%B4%D0%B0-%D0%BA%D0%B0%D0%BA%D0%B2%D0%B8-%D1%81%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B2%D0%B8

    ОтговорИзтриване