сряда, 11 декември 2019 г.

Как да посрещнем Коледа в мир със съседите


Спомням си времената, когато във всяко мазе имаше масичка и табуретки. Те се вадеха при нужда. А такава винаги възникваше при претакането на зелето – миризливата процедура ставаше чудесен повод за дълга раздумка със съседите от околните изби, по време на която хем се избистряше международното положение, хем се пробваха домашно произведените вино и ракия или туршийките на съпругите.

Днес това вече не се случва. Няма да видите опънати софри на площадката пред апартаментите за Нова година, отрупани с кулинарните шедьоври на съседките. Нито ще се натъкнете на хоро по стълбите. Днес сме доволни дори само ако познаваме съседите си (поне тези до нас или срещу нас). И ако сме в достатъчно добри отношения с тях, за да си казваме „Добро утро” или „Добър ден”. А въпросът, който най-често възниква по празници е, как да не се караме със съседите поне на   Коледа или за Нова година?...
 
Затова ви предлагам следното: на първо място се въоръжете с търпение и с разбирането, че е празник. А на празник стават веселби, идват гости, слуша се музика (и това е повече от нормално) и да – има хора, за които хвърлянето на пиратки през балкона е част от забавлението (колкото и да не го разбирате това удоволствие). Почивните дни със сигурност ще са посветени на подготовка, а това в много случаи ще е свързано с шум:  дребни ремонти, тътрене  на мебели, звук от прахосмукачка, миксери, чукане на пържоли и прочие. Безспорно най-голяма врява ще вдигнат децата, които се събират на гости у баба от цял свят – пригответе се психически, че те ще подивеят, ще ритат топки, ще пускат влакчета, ще тичат и да пищят с нужда и без нужда, а и без значение колко е часът. Приемете всичко това за част от празника и не звънете на тел. 112 без наистина голяма, ама много голяма необходимост.

Коледа и Нова година са едни от най-натоварващите финансово празници, те буквално опустошават порфейлите на семействата. Затова не е добра идея, ако сте касиер на входа, да настоявате за плащане на забавените вноски за ток и асансьор точно в навечерието на празниците. Това само ще доведе до обтягане на отношенията, а вноските в крайна сметка няма да бъдат платени (или поне в 90 процента от случаите). Затова предвидливите касиери ги събират за декември още около 1 число на месеца, а следващите - след 20 януари.

Ако във входа ви има нужда да бъде свикано общо събрание, но все не сте успявали - може да го направите в дните около празниците, но в никакъв случай не на Бъдни вечер или на 31 и 1 януари - най-добре е в седмицата преди Коледа, когато съседите все още няма да са хукнали нанякъде из страната или чужбина. Само че ако ще свиквате събрание, опитайте да "прикоткате" хората с уловка, защото покрай предколедната суетня никой няма време за губене: затова изтеглете някой лев от общата каса, купете вино и някакво дребно мезе и поканете съседите "На чаша вино" за празника. Добра идея (ако имате под ръка навита и оправна съседка с голяма тенджера и черпак, която да е склонна да се включи) е и греяното вино. Никой не отказва, когато го поканят да пийне нещо безплатно. Само че не пропускайте да залепите покана за общо събрание, като в нея освен празничното честване трябва да запишете и точка "Други" или "Разни". И да осигурите някой, който да направи протокола за това събрание. Така покрай приятното, току-виж сте успели да свършите и полезна работа.

И още: не е необходимо да сте домоуправител, за да опитате да намерите пролука в натоварения си график и да сторите добро за някой възрастен и трудноподвижен съсед, който е останал сам за празника  – със сигурност имате поне един такъв във входа. Ако можете, помогнете му с пазаруването, ако искате – направете сладкиш и го зарадвайте за празника, ако може да си позволите: заделете част от вашата храна и му занесете. Казват, че по Коледа стават чудеса – станете вие едно такова коледно чудо!

Колкото и да сте скарани с някой съсед, каквито и свади да сте имали през годината, Коледа е подходящ повод за стопяване на ледовете, без това да се брои за "отстъпление от позицията" за който и да било от вас. Възползвайте се от това. И „заровете томахавките”, поне за празниците. Много е вероятно едно „Весели празници!”, докато се разминавате по стълбите, да се окаже достатъчно да върне усмивките и доброто отношение между вас и съседа.

Със сигурност имате стари гирлянди и играчки, които не сте сложили на елхата – няма да ви коства нищо, ако накичите с тях таблото за съобщения във входа, асансьора, перилата или където там решите да сложите малко радост. Имам една такава съседка, която никога не пропуска да го направи. И е наистина прекрасно, когато се прибереш след работа и отвориш вратата на асансьора, да видиш на огледалото една зелена клонка с топка и надпис „Весели празници!”.

Просто бъдете търпеливи, разумни и добри. Поне за няколко дни.

Весели празници!

Няма коментари:

Публикуване на коментар